טיולי פריחה

אצלנו בחצר

אצלנו בחצר

אצלנו בחצר בצל הפרדסים ומטעי האבוקדו, לאורך נחל הדן קורים המון דברים נפלאים שקשורים לטבע, בואו ואכניס אתכם לעולם המופלא של הטיול הבא שלכם, בכמה שורות תוכלו גם להיערך אחרת מול הילדים, להפגין ידע ולהצית את הדמיון, מוכנים?

 

"אבא" תראה מה מצאתי!" הילדים תמיד מתלהבים כאשר הם מוצאים קונכייה של בעל חיים, קוץ של דורבן או נוצה מפוספסת של ציפור מקומית, עבורם זה ממש אוצר, לכן אפשר להכין לטיול תיבת אוצר ולתוכה לאסוף את כל האוצרות שלכם מהטיול.

 

החיפוש והגילוי מעודדים את הסקרנות הטבעית שלהם וצריך לחזק ולשמר זאת.

 

אפשר לאסוף עלים בצורות שונות ולעשות אחר כך בבית מיחוי עלים, הילדים מאדדד אוהבים זאת. (מניחים את העלה על הצד הבולט עם העורקים שלו כלפי מעלה ועליו מניחים דף לבן, לוקחים צבע גיר , פנדה וצובעים עם החלק הרחב של הצבע, העלה מועתק בשלמותו לדף).

 

מה בנחל?

בנחל יש עולם ומלואו, ניתן לראות שחריר הנחלים, סרטן נחלים, דגים, שפיריות ועוד!

 שחריר נחלים שפרירית

סרטן נחלים פורל 

קנה סוף?

אין דבר כזה!

לאורך גדת הנחל צומח סבך של צמחי קנה מצוי וסוף מצוי. לא, אין דבר כזה "קנה סוף"! זוהי טעות נפוצה. אכן, רב הדמיון ביניהם: שניהם צמחים גבוהים מאוד, הצומחים בסבך צפוף בגדות הנחלים.

 

אז איך נבחין ביניהם? לקנה המצוי, שהוא צמח ממשפחת הדגניים, יש בראשו תפרחת שבולתית הקרויה "מכבד", הנראית כמברשת רכה המתבדרת ברוח. לסוף המצוי צומחת תפרחת בקיץ, הנראית כגליל גבוה. גבעול הקנה חלול ובנוי ממפרקים. העלים של הקנה יוצאים רק מהמפרקים, לעומת עלי הסוף היוצאים לכל אורך הגבעול.

 

ניתן להכין מהקנים רפסודה נהדרת, הילדים ישתגעו על זה! רק אל תשכחו להביא מהבית חוט לקשירה ולדרמן לחיתוך הקנים/סופים.

 

ציידו את הילדים במצלמה, ניידים, ושילחו אותם לצלם כמה שיותר דברים מעניינים בטבע שלידכם, בצורה הזאת הרווחתם לפחות רבע שעה של אחלה קפה

פקל קפה

 

                                             תבלו ותשמרו על עצמכם, מאתנו טיולי הדן